beskidy-co-warto-zobaczyc

Nie ulega wątpliwości, że Beskidy to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Przepięknie prezentują się jesienią, kiedy to czerwono-złote drzewa spoglądają na nas z górskiego szlaku. Jeśli pogoda dopisuje, możemy liczyć na malownicze widoki, słońce oświetlające doliny oraz miasta, które leżą u podnóży gór. Aby móc skutecznie wypocząć, warto zatrzymać się w hotelu w górach. To właśnie tutaj na zwiedzających czekają przepiękne tereny Beskidu Wyspowego. Niedaleko stąd można się udać w Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry. Po wielogodzinnych spacerach, wracamy do hotelu, próbujemy lokalnych przysmaków, pijemy gorącą herbatę. Każdy, kto choć raz odwiedził Beskidy, chce tu wracać ponownie. Co przyciąga turystów? Co warto zobaczyć w Beskidach?

Spis treści:

  • Co zobaczyć w Beskidach?
  • Beskidy – najważniejsze atrakcje

 

Z wpisu dowiesz się, co koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się na wycieczkę w Beskidy oraz w jakim hotelu w Beskidach najlepiej się zatrzymać.

Co zobaczyć w Beskidach?

Beskidy to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich. Rozciąga się od rzeki Beczwy po rzekę Czeremosz. Jeśli chodzi o długość pasma, wynosi około 600 kilometrów, z kolei szerokość to 70 kilometrów. Co ciekawe, jest to najmłodsze pasmo górskie w Polsce. Na jego terenie powstało aż 11 parków narodowych. Jeśli chodzi o najpopularniejsze pasma Beskidów, można wymienić: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Gorce.

Zwiedzając Beskidy, mamy do wyboru całe mnóstwo atrakcji. Głównym celem turystów jest Mogielnica – Królowa Beskidu Wyspowego. Jeśli zdecydujemy się na wyprawę na szczyt, możemy liczyć na przepiękną panoramę Tatr, Pienin, Gorców i całego Beskidu Wyspowego. Warto podkreślić, że pod kątem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielnicy należy do najbardziej oryginalnych miejsc tego regionu. Jeśli mało nam będzie spacerów, możemy wybrać się na sąsiadujące szczyty: Krzystonów (1012 m n.p.m.), Jasień (1052 m n.p.m.) – Przysłop – Turbacz.

Również tutaj, na polanie widokowej mieści się krzyż, który nawiązuje do papieskiego pastorału. To trwały znak, którego celem było upamiętnienie wędrówki ks. Karola Wojtyły na Mogielicę. Został on wybudowany 18 sierpnia 2004 roku.

Beskidy – najważniejsze atrakcje

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, warto dodać także trasy rowerowe. Przebiegają one przez Szczawę, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Chyszówki, Łopień, Mogielicę. Odpowiednie trasy dla siebie znajdą zarówno zapaleni cykliści, jak i osoby początkujące. Z kolei grotołazi zachwycą się górą Łopień. To tutaj mieści się aż 20 jaskiń. Najdłuższą jest Jaskinia Zbójecka, której długość wynosi 404 metry. To jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego. Warto także wspomnieć o dwóch innych jaskiniach – Złotopieńska Dziura (150m) oraz Czarci Dół (140m).

Jak widać, Beskidy to miejsce dla każdego miłośnika przebywania na łonie natury. Po aktywnym wypoczynku warto wybrać hotel, który zapewni nam oczekiwany relaks.